موضوع استقرار واحدهای صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری، مصوبه ای است که مربوط به سال ۱۳۴۶ می شود. طبق این قانون، شرط احداث واحدهای آلاینده به شرط خارج شدن از تهران با شعاع ۱۲۰ کیلومتری با رعایت ضوابط اداری از پرداخت مالیات، معاف هستند. 

زمان مصوبه، معیار این معافیت، فاصله زمینی بود که از میدان فردوسی به عنوان مرکز تهران، محاسبه شد.

در جلسه ای که در سال ۱۳۹۵ در هیات دولت تشکیل شد به پیشنهاد سازمان محیط زیست کشور، قید فاصله هوایی به این مصوبه اضافه شد و شهرک‌های صنعتی استان های قم، قزوین، سمنان و البرز را از این امتیاز، خارج کرد.

با این روند، استقرار واحدهای صنعتی اشتهارد و در نهایت پرداخت مالیات بدون معافیت به تولید کنندگان استان البرز، تحمیل شد

در چند سال اخیر این مطالبه با درخواست متعدد تولیدکنندگان و صنعتگران استان و در جلسات ستاد رفع موانع تولید، مطرح شد تا شاید با گرفتن این امتیاز، بخشی از فشار مالی از روی شانه های تولیدکنتدگان کم شود.

محمدامین فرشی، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان البرز گفت : کمیسیون زیربنایی دولت، امروز در مورد معافیت مالیاتی واحد‌های صنعتی مستقر در شعاع 120 کیلومتری، تصمیم‌ جدیدی برای شهرک های صنعتی البرز، اتخاذ می کند.

وی تصریح کرد: بسیاری از واحد های تولیدی شهرک اشتهارد قبل از قانون جدید با هدف برخورداری از معافیت مالیاتی در این شهرک احداث شده اند و اجرای این مصوبه به صنعتگران این شهرک کمک قابل توجهی می کند.

فرشی با اشاره به اینکه در صورت اصلاح این آئین نامه، شهرک های صنعتی استان البرز نیز همانند استان های سمنان و قم از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد، گفت: معافیت مالیاتی صنایع مستقر در شعاع 120 کیلومتری یکی از مهم ترین دغدغه های البرز است که علاوه بر بحث مالیات، مشکلات دیگری برای صنایع به وجود آورده که لازم است در راستای حفظ اشتغال موجود و همراهی با تولید برای رفع این مساله اقدامی عاجل صورت پذیرد.

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *