طبق برخی گزارش‌ها، سازمان تامین اجتماعی از پرداختی سال ۹۸ سهم سازمان به پزشکان مطب‌دار بخش خصوصی، اقدام به کسر ۱۰ درصد مالیات می‌‌کند. پزشکان می‌گویند این امر خلاف مقررات بوده . آنها به اصل مقررات که همان بند (ک) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۸ است اشاره می‌کنند.

🔘 یکی از اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به همین بند، به پزشکان و قانون می‌گوید: «در این قانون هیچ اشاره‌ای به مطب‌ها نشده و به تبع آن هیچ تکلیفی به بیمه‌های پایه نشده است. اما تامین اجتماعی از بابت ویزیت‌هایی که در مطب‌های خصوصی بدهکار است ۱۰ درصد به‌َعنوان مالیات کم می‌کند. قانون صراحت دارد که وقتی صرفا «مراکز» می‌خواهند حقوق دهند، باید این ۱۰ درصد را کسر کنند و نه بیمه‌ها.»

🔘 دکتر علی چنگیزی در این رابطه می گوید : در بند (ک) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۸ کشور ذکر شده که کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، خیریه، نیروهای مسلح و … موظف هستند ۱۰ درصد از حق‌الزحمه یا حق‌العملی را که به پزشکان پرداخت می‌کنند، به عنوان مالیات بدهند. این حق‌العمل، علی‌القاعده یا به صورت نقدی از بیمار دریافت می‌شود یا به شکل صورتحساب. در ادامه قانون نوشته که وجه صورتحساب ارسالی به بیمه‌ها شامل این قانون می‌شود. یعنی بیمارستان، درمانگاه، اورژانس، کلینیک یا پلی‌کلینیک که پزشک در آنجا فعالیت می‌کند، وقتی می‌خواهد حق الزحمه را بدهد باید ۱۰ درصد از آن را به‌َعنوان مالیات کم کند.

🔘 در این قانون هیچ اشاره‌ای به مطب‌ها نشده و به تبع آن هیچ تکلیفی به بیمه‌های پایه نشده است. اما تامین اجتماعی از بابت ویزیت‌هایی که در مطب‌های خصوصی بدهکار است نیز ۱۰ درصد به‌َعنوان مالیات کم می‌کند، در حالی که این اعرابی از قانون ندارد.

🔘 تامین اجتماعی فقط در یک صورت می‌تواند این مالیات را کسر کند و آن هم در مورد پزشکی است که در درمانگاه ملکی خود تامین اجتماعی و به صورت قراردادی کار کند. در غیر این صورت برای مطب‌های خصوصی، مطلقا این اجازه را ندارد و در قانون هم اشاره ای به آن نشده است.

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *