عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: اگر بنگاه‌ها بخواهند از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه بدهند و از طرف دیگر مالیات پرداخت کنند، نه تنها هیچ فایده ای برای آنها ندارد بلکه موجب خروج نقدینگی از شرکت‌ها نیز می شود.

🔹 عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، در این زمینه گفت: شرکت‌ها اهدافی مختلف برای افزایش سرمایه دارند که از آن جمله می‌توان به اصلاح ساختار مالی و افزایش ظرفیت وام‌گیری، تأمین مالی طرح افزایش ظرفیت تولیدی و تأمین مالی پروژه‌های بهینه‌سازی اشاره کرد.

🔹 وی با اشاره به تجدید ارزیابی دارایی ها، افزود: شرکت‌ها دارایی‌های ثابتی همچون زمین، ساختمان، تجهیزات، تأسیسات و غیره را طبق الزام های حسابداری در بخش دارایی‌های بلندمدت و به قیمت تمام‌شده خرید ثبت می‌کنند.

🔹 آرگون با ذکر مثالی توضیح داد: اگر بنگاهی تجهیزات و دارایی های استهلاک پذیرش را در سال 80 به قیمت 100 هزار تومان خریداری کرده، آن دارایی ها اکنون از نظر ارزش دفتری مستهلک شده، درحالی‌که ارزش روز آن به دلیل تورم یک میلیون تومان شده است و اگر دارایی استهلاک ناپذیر باشد (مثل زمین) به همان قیمت خرید در دفاتر شرکت منعکس است، درحالی که این دارایی نیز به دلیل تورم نسبت به زمان خرید ارزش چند برابری دارد.

🔹 وی ادامه داد: حال اگر این شرکت بخواهد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه بدهد، باید پس از ارزیابی‌های کارشناسی قیمت دارایی های ثابت را به یک میلیون تومان افزایش بدهد.

🔹 عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تاکید کرد: آن شرکت در صورت افزایش سرمایه از این محل، باید 25 درصد از افزایش رخ‌داده در قیمت دارایی را به‌عنوان مالیات بپردازد.

🔹 به گفته آرگون، مشمول مالیات بودن افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، مهمترین مانعی است که شرکت‌ها را نسبت به اینگونه افزایش سرمایه بی رغبت می‌کند.

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *