محمد مهدی خرسندنیا کارشناس بازار مسکن در رابطه با راهکارهای کنترل قیمت مسکن گفت: در بعضی کشورها، شهرداری ها قیمت پایه املاک هر منطقه را تعیین میکنند و معاملات، بر اساس عرضه و تقاضا و امکانات املاک با کمی نوسان نسبت به قیمت پایه، صورت می گیرد. با وجود آنکه این موضوع چندین بار در کشور ما هم پیشنهاد شده، ولی به دلیل نگاه سرمایه گذاری به بازار املاک، این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است.

? وی اضافه کرد: مهمترین مشکل در بازار مسکن، نگاه سرمایه گذاری به این بازار بوده و دولت باید تمهیداتی بیندیشد که بازار مسکن را از بازارهای سرمایه گذاری جدا کرده و قیمت ها کنترل شود. اصلاح نظام مالیاتی راهکاری است که باید مد نظر قرار بگیرد. مادامی که مالکان مسکن می توانند از جهش های چند برابری مسکن بهره ببرند، قیمت ها کنترل نخواهد شد. قیمت مسکن افزایش می یابد، بدون آنکه مالیات املاک افزایش یابد. مالیات ها باید در حدی باشد که بازدارنده جهش قیمت املاک باشد و سرمایه گذاری در این حوزه با استراتژی کسب بازدهی چند برابری توجیه نداشته باشد.

? بدون شک در صورت اصلاح فرمول های مالیاتی املاک و تعیین مالیات معقول و منطقی، قیمت املاک کنترل خواهد شد. کما اینکه این تجربه در سایر کشورها همچون ترکیه نیز موثر بوده است.

? همچنین باید متناسب با خدمات شهری، از مالکان مالیات اخذ شود. در حال حاضر تفاوتی بین مالیات دریافتی از مناطق مختلف نیست و شهرداری ها عمدتا از محل فروش تراکم کسب درآمد می کنند. در حالی باید مالکان متناسب با خدمات شهری که از آن برخوردار هستند، مالیات بپردازند.

? وی در خاتمه تصریح کرد: البته اصلاح مالیات ها، با مقاومت هایی روبرو خواهد شد؛ ولی اصلاح مالیات ها همزمان با فرهنگ سازی در این خصوص، نتیجه بهتری در بر خواهد داشت.

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *