مطرح کنندگان این قانون [ مالیات عادلانعه ] معتقدند اخذ مالیات بر درآمد افراد عادلانه نیست؛ چراکه مردم را به سمت کمتر کار کردن و یا پنهان نمودن درآمدهای خود سوق می دهد. اما در مقابل لازم است هزینه های عمومی از طریق اخذ مالیات بر مصرف افراد پوشش داده شود.

? در واقع اگر مالیات به جای درآمد، از مصرف شهروندان اخذ شود، تمایل برای کار و افزایش درآمد بیشتر می شود و در عین حال تمایل برای مصرف کردن کمتر خواهد شد. علاوه بر این در این مورد دیگر نیازی به تعبیه نظام های مالیاتی پلکانی نیست؛ چراکه به طور خودکار هرکس بیشتر مصرف داشته باشد، مالیات بیشتری پرداخت خواهد کرد.

? برخی مخالفان این طرح معتقدند جایگزینی مالیات بر درآمد با مالیات بر مصرف، موجب افزایش فشار بر قشر متوسط و ضعیف تر جامعه می شود و میزان مالیات پرداختی ثروتمندان را کاهش می دهد؛ چراکه سهم مصرف از درآمد، نسبتی معکوس با میزان درآمد اشخاص دارد.

? اما موافقان معتقدند اگر پایه های مالیاتی این نظام مالیاتی به درستی تعیین شود و همه انواع مصرف کالا و خدمت را شامل شود، در نهایت در مقایسه با وضع فعلی، نظام مالیاتی عادلانه تر خواهد بود.

? بر اساس قانون «مالیات عادلانه» قرار است «سازمان خدمات درآمدهای داخلی آمریکا»، که وظیفه جمع آوری مالیات بر درآمد از اشخاص و شرکت ها و دیگر انواع مالیاتی را به عهده دارد، به کلی تعطیل شود و در مقابل سازوکاری جدید و ساده تر برای اخذ مالیات بر مصرف از شهروندان تعبیه شود.

بازدیدها: 8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *