تمام شركاي تجاري ايران، ضوابط FATF را پذيرفته‌اند و به آن عمل مي‌كنند. اگر كشور نسبت به تصويب لوايح مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم بي‌اعتنا باشد، حتي با وجود حمايت ساير كشور‌ها از ايران در مقابل تحريم‌ها، نمي‌توان مراودات بانكي و مالي با جهان داشته باشيم.

? اگر برنامه اقدامات مالي به اجرا گذاشته شود بخش اقتصاد پنهان كشور افشا و اطلاعات آن علني مي‌شود. در سال‌هاي اخير بسياري از كارشناسان معتقد بودند كه ايران يك بخش اقتصاد پنهان و زيرزميني دارد. آنهايي كه در اقتصاد زيرزميني فعاليت مي‌كنند، درآمدهاي پنهان دارند و مالياتي نيز پرداخت نمي‌كنند. بخشي از اين درآمدها از طريق قاچاق و به صورت نامشروع به دست مي‌آيد. اجراي ضوابط مالي، درآمدهاي پنهان را رو مي‌كند و مشخص مي‌شود كه پرداخت‌هاي اشخاص از چه منبعي است.

? آيا پول واريزي به حساب يك شخص، درآمد ماهيانه، سود سهام يا اجاره واحد مسكوني است يا فرد از طرق ناهنجار كسب درآمد كرده است. مخصوصا براي پرداخت‌هاي بزرگ‌تر كه حساسيت‌هاي خاصي قايل است. اگر منبع واريزي‌هاي كلان (مثلا 100 ميليون به بالا) مشخص نباشد، بانك‌ها آن را به وزارت دارايي گزارش مي‌دهند و وزارت دارايي مي‌تواند با پيگيري، ماليات بگيرد. اين امر مانع ازگسترش اقتصاد پنهان و زيرزميني مي‌شود.

بازدیدها: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *