عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در کشور ما ۱۰ درصد دهک بالای جامعه، فقط سه درصد مالیات را می‌پردازند، علت این موضوع را نبود مالیات بر عایدی سرمایه در ایران عنوان کرد.

? رحیم زارع با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری تلویزیون، با اشاره به اینکه مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر کل دارایی نیست بلکه مالیات بر ارزش افزوده‌ای است که نسبت به سود خرید و فروش است، افزود: در کانادا هشت درصد ثروتمندان ۸۰ درصد مالیات را می‌دهند اما در کشور ما ۱۰ درصد دهک بالای جامعه سه درصد مالیات را می‌پردازند و علت آن این است که در کشور ما مالیات بر عایدی سرمایه وجود ندارد.

? وی با بیان اینکه در این شرایط، دو بازار مسکن و خودرو آماده عملیاتی کردن مالیات بر عایدی سرمایه هستند، گفت: علت اینکه این موضوع مطرح شده این است که فعالیت‌های سوداگری و رانت که غیر مولد است اکنون در جامعه ما سود بسیار بالایی داشته و تولید و‌اشتغال، مغفول مانده است.

? عضو کمیسیون اقتصاد مجلس با بیان اینکه می‌خواهیم اهرم سیاستی جدید برای مدیریت منابع در اختیار دولت قرار دهیم، ادامه داد: مالیات برعایدی سرمایه موجب کاهش نابرابری درآمد و کاهش نوسانات قیمتی در بخش املاک می‌شود.

? زارع با اشاره به اینکه اخذ مالیات بر عایدی سرمایه همچنین موجب کاهش سهم مسکن در سبد خانوار می‌شود، افزود: در جهان هفت تا ۱۷ درصد درآمد برای مسکن هزینه می‌شود اما در کشور ما حداقل ۳۵ تا ۸۰ درصد درآمد برای مسکن هزینه می‌شود.

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *