نمایندگان مجلس در حال تصویب طرحی با عنوان «اصلاح بند «۱۱۰» تغییرات متفرقه قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور» هستند که هدف آن بازگرداندن سهم شهرداری‌ها از مالیات ارزش افروده بر فراورده‌های نفتی است. سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده کالاهای خاص از جمله فراورده‌های نفتی در ماده (۳۸) قانون مالیات بر ارزش افزوده تعیین شده و مبلغ آن 3.2 هزار میلیارد تومان است.

? گزارش مرکز پژوهش های مجلس می‌گوید: به نظر می‌رسد در زمان تصویب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، کمبود اعتبارات در نظر گرفته شده برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها، موجب شد که عملا سهم شهرداری‌ها از این مالیات حذف و به یارانه نقدی خانوار افزوده شود.

? گزارش مذکور نتیجه‌گیری می‌کند: مساله اصلی که موجب تصویب بند «۱۱۰» تغییرات متفرقه در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ شد، محدودیت منابع قابل تخصیص به یارانه نقدی خانوارها بوده است، لذا در صورتی که قانونگذار بخواهد به درستی محدودیت ایجاد شده برای شهرداری‌ها را برطرف کند باید تدبیری برای جبران کسری منابع هدفمندی برای پرداخت یارانه نقدی اندیشیده شود. هرچند پیشنهاد اینکه منابع مذکور به شهرداری‌ها بازگردانده شود، می‌تواند به شهرداری‌ها کمک کند، اما مساله کسری منابع را جبران نخواهد کرد. در صورت کسر سهم شهرداری‌ها از اعتبار در نظر گرفته شده برای یارانه نقدی خانوار در جدول تبصره «۱۴»، نیاز است که در پرداخت یارانه از ماه شهریور تعداد یارانه‌بگیران حدود ۱۰ میلیون نفر کاسته شود.

بازدیدها: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *