? گمانه‌زنی درباره اخذ مالیات از کسانی که در حجم بالا اقدام به پیش خرید سکه کرده بودند، سبب شد تا خریداران سررسیدهای سه ماهه امروز ۲۶ تیر ماه برای تحویل گرفتن سکه خود به شعب بانک ملی ایران مراجعه نکنند.

? به گزارش ایرنا، تحویل سکه های سررسید سه ماهه در حالی از امروز (سه شنبه) آغاز شد که پیگیری از شعب بانک ملی نشان می دهد، تعداد انگشت شماری برای تحویل گرفتن سکه های خود به بانک مراجعه داشتند؛ این امر در سه علت ریشه دارد؛ نخست آنکه تاریخ تحویل سکه براساس تاریخ پیش خرید آن محاسبه می شود؛ یعنی اگر فردی ۲۷ فروردین سکه را خریده، باید ۲۷ تیرماه آن را تحویل بگیرد.

? با این وصف تعداد ۶۶۶ هزار و ۵۰۰ قطعه سکه ای که قرار است تیرماه تحویل مشتریان خریداران شود، در بین روزها و شعب مختلف توزیع می شود و بنابراین چندان ملموس نیست.

? نکته دیگر اینکه، بانک مرکزی برای تحویل سکه به خریداران مهلت زمانی خاصی مشخص نکرده است و طبق اعلام «محمود احمدی» دبیرکل بانک مرکزی، خریدار سکه در هر زمانی که از موعد سررسید به شعبه مراجعه کند، می تواند سکه فیزیکی تحویل بگیرد. از این رو اگر فرد تعداد قابل توجهی سکه خریداری کرده باشد، شاید ترجیح دهد به دلیل امنیت بیشتر، در گاوصندوق بانک نگهداری شود.

? اما عامل مهمتر که فعالان بازار سکه و طلا و نیز مسئولان بانکی نیز بر آن صحه می گذارند، هراس خریداران از این است که وقتی برای تحویل سکه مراجعه کردند، با برگه های مالیاتی نقره داغ شوند؛ هرچند این هراس واقعیت بیرونی ندارد و در زمان پیش فروش بانک مرکزی به صراحت اعلام کرد که سکه های فروخته شده از مالیات معاف است اما در هفته های اخیر مسئولان قضایی، اجرایی و حتی نمایندگان مجلس از لزوم اخذ مالیات از خریداران سکه سخن گفته اند که بر هراس خریداران افزوده است.

بازدیدها: 12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *