ماده 77ـ درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم باب سوم این قانون خواهد بود.

تبصره۱ـ اولین نقل و انتقال ساختمان های مذکور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده (۵۹) این قانون مشمول مالیات علی الحساب به نرخ ده درصد(۱۰%) به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال است. مالیات قطعی مؤدیان موضوع این ماده پس از رسیدگی طبق مقررات مربوط تعیین می شود.

تبصره۲ـ شمول مقررات این ماده درخصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد.

تبصره۳ـ شهرداری ها موظفند همزمان با صدور پروانه ساخت و همچنین در هنگام صدور پایان کار مراتب را به منظور تشکیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی ذی ربط به ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می  گردد، گزارش کنند.

تبصره۴ـ شهرهای زیر یکصدهزارنفر جمعیت از حکم مفاد این ماده مستثنی است.

تبصره۵ ـ آیین نامه اجرائی این ماده درمورد نحوه تعیین درآمد مشمول مالیات و چگونگی تسویه علی الحساب مالیاتی با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد.

کمک مفهومی تبصره 1: کسانی که بساز و بفروش هستند و یا مشارکت در ساخت دارند پس از تکمیل ساختمان و فروش قطعی آن نسبت به پرداخت مالیات نقل و انتقال باید اقدام کنند لازم به ذکر است رسیدگی به حساب انتقال دهندگان روال خاصی دارد که قبل از آن رسیدگی تمامی پرداختی ها به دارایی به نرخ 10% ارزش معاملاتی و علی الحساب در نظر گرفته میشود

کمک مفهومی تبصره 2: پرداخت علی الحساب تا زمانی امکان پذیر است که سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار نگذشته باشد

بازدیدها: 157

2 thoughts on “آموزش ماده 77 قانون مالیات های مستقیم”

  1. با سلام و عذرخواهی از تاخیر در پاسخ
   برای مثال
   شخصی ملکی را در سال 97 خریده و می سازد و در آبان 98 به مبلغ 1.000.000.000 ریال فروش می رساند، ارزش معاملاتی ملک راباتوجه به امکانات ساختمان و مکان آن که مربوط به کدام محله است از دفترچه ارزش معاملاتی املاک پیدا میکنند برای مثال 62.000.000 ریال ارزش معاملاتی ملک می شود
   چون این شخص تصدی بساز بفروشی دارد دلیلی ندارد هنگام فروش ملک خودش از پرداخت مالیات نقل و انتقال امتناع کند
   بنابراین طبق ماده 59 باید 3.100.000 ریال بابت نقل و انتقال دهد و 6.200.000 ریال هم بابت ماده 77 پرداخت کند پس از ارسال اظهارنامه درآمد شهریور 99 برای سال 98 ، مالیات درآمد ایشان حاصل از بساز بفروشی حساب می شود و این 6.200.000 ریال از مالیات سالانه این شخص کم می گردد ولی 3.100.000 را هر شخصی با هر پیشه ای هنگام نقل وانتقال ملک خودش بایدد پرداخت کند
   امیدوارم توضیح کافی باشد در غیر اینصورت مجددا در خدمت شما هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *